بیانیه ها

آزادی بیان در افغانستان غیر قابل انکار است، هیچ کسی نمی‌تواند، این حق را از مردم افغانستان سلب نماید.

با اینکه مقامات ا.ا.ا افغانستان بارها و به صراحت بیان داشته‌اند، که رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور آزادی عمل دارند، تا جایی که منافع ملی و کشوری را زیر سوال نبرند؛ با آن هم در این اواخر بارها شاهد آن بوده‌ایم که، نیروهای امارت اسلامی مانع کار خبرنگاران در بعضی موارد شده اند.

با اینکه در این اواخر از جانب ارگان‌های مرتبط اطلاعیه‌ی خبری، مبنی بر حضور رسانه‌ها و خبرنگاران، برای پوشش وقایع حکومتی از جانب این ارگان‌ها به نشر رسیده، اما شاهد آن هستیم، نیروهای ا.ا.ا از حضور رسانه‌ها جلوگیری کردند و بامعذرت خواهی از خبرنگاران خواستند برگردند درنهایت مانع حضور و پوشش رویداد شده‌اند.

عدم حضور رسانه‌ها برای پوشش نشست علمای کشور یکی از نمونه‌های بارز نقص آزادی‌ بیان در کشور می‌باشد.

امروز نیز با وجود اینکه از جانب ارگان مربوطه، اطلاعیه جهت پوشش خبری، بازگشت اولین کاروان حجاج افغانستان از مکه مکرمه نشر شده بود، اما وقتی خبرنگاران حاضر می‌شوند، از جانب نیروهای ا.ا.ا ممانعت صورت گرفته و در نتیجه این خبرنگاران نتوانسته‌اند، تا این رویداد را تحت پوشش قرار دهند.

گرچند معذرت خواهی نموده مشکلات امنیتی را یادآورشده خواستند تارسانها برگردند.

نهاد رسانه‌ئی افغانستان بدین باور است که رسانه‌های کشور یکی از مهم‌ترین ابعاد جامعه جهت رشد و بالندگی به شمار می‌رود، ایجاد مانع سرراه رسانه‌های کشور و عدم همکاری با خبرنگاران مشکلات جامعه و کشور را بیش‌ازپیش می‌افزاید.

بناء نهاد رسانه‌ئی افغانستان یک‌بار دیگر از مسئولین ا.ا.ا اسلامی می‌خواهد تا به وعده‌های خویش جامه‌ی عمل بپوشانند و به آزادی بیان احترام گذاشته و راه توسعه و ترقی کشور را فراهم نمایند.

با احترام

هیئت رهبری نهاد رسانه‌ئی افغانستان

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button