گزارش ها

کنفرانس خانه ملی خبرنگاران افغانستان!

خانه ملی خبرنگاران افغانستان، امروز ‌سه‌شنبه تاریخِ ۲۴/۱۲/۱۴۰۰، در پیوند به آمار رسانه‌های فعال و غیر فعال، بعد از تحولات پسین در افغانستان، کنفرانس خبری برگزار کرد.

 

در این کنفرانس نخستن سیدیاسین متین، رییس خانه ملی خبرنگاران افغانستان، ضمن انتقاد از آمار نشر شده توسط یک نهاد خارجی گفتند که، از میان ۴۷۶ رسانه‌در افغانستان، ۲۹۰ رسانه فعال و ۱۸۶ رسانه دیگر به دلیل مشکلات مختلف، غیر فعال هستند.

و همچنان فرمودند که، در جریان همین هفته سه رسانه به اسم های «صدای خراسان و حریم زن در ولایت بدخشان و رادیو بانو در ولایت سرپل‌‌»، بعد از مدت ها مسدودیت مجددن فعال گردیدند؛ همچنان ابراز امیدواری کرده و فرمودند که، رجامند هستیم که، در هفته‌ها‌ی پسین نیز شاهد فعال گردیدن رسانه‌های مسدود شده دیگر، نیز باشیم.

 

در ادامه‌ی کنفرانس، عزیزالرحمان آرین احدی، عضو رهبری و منشی خانه‌ی ملی خبرنگاران افغانستان، جمع‌آوری آمار دقیق از رسانه‌های فعال و غیر فعال بعد از تحولات پسین در افغانستان را، یک دست‌آورد بزرگ برای خانه‌ ملی خبرنگاران افغانستان و فدراسیون نهادهای خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان پنداشته و فرمودند که، آمار که قبلن از طرف یک نهاد بیرونی از وضعیت رسانه‌های افغانستان، با رسانه‌ها تشریک شده بود، یک آمار فاقد منبع و غیر حقیقی است که، اعتبار خبرنگاران و اهل رسانه‌ را خدشه دار ساخته و اثرات منفی بالای جامعه‌ی رسانه‌‌ای افغانستان، می‌گذارد.

همچنان فرمودند که، آمار که خانه ملی خبرنگاران افغانستان، طی دوماه بررسی دقیق از سرتاسر افغانستان به شمول کابل جمع آوری کرده است، دارای منبع و مدارک دقیق و حقیقی، می‌باشد.

 

حفیظ‌الله بارکزی، عضو هیات رهبری فدراسیون نهادهای خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان که نیز در این کنفرانس حضور داشت، ضمن استقبال از ارایه و جمع آوری آمار دقیق رسانه‌های فعال و غیر فعال توسط خانه‌ی ملی خبرنگاران افغانستان، فرمودند که، ۲۷ حوت روز خبرنگاران در افغانستان، هیچ‌گونه فلسفه‌ی حقیقی نداشته و این روز به اساس خواسته‌های سلیقه‌ی از طرف حکومت پیشین افغانستان سه سال قبل تعیین شده است که، قابل قبول اکثر‌ خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان، نیست.

بناهن، فدراسیون نهادها و رسانه‌های افغانستان در نظر دارد که، در هماهنگی با خبرنگاران و رسانه‌ها یک تاریخِ را که به معنای واقعی کلمه از روز خبرنگاران نمایندگی کند، به عنوان روز خبرنگار، انتخاب کند.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button